How Much Does it Cost to Homeschool?

This post may contain AFFILIATE LINKS. Clicking through these links help to support the costs involved in running this blog and sometimes can help with other expenses. You can find my full disclosure under the DISCLOSURE TAB. Thanks!

Cost to Homeschool

I firmly believe there are four things that affect the cost to homeschool.

  1. The grade of the child.
  2. The time a mother has to prepare and plan.
  3. Buying new vs. used.
  4. Obviously the number of children impacts the total cost.

Following sites like Free Homeschool Deals or Homeschool Giveaways can supply you with mega ideas and items. You might actually find it difficult in selecting which free item to use.

Spending time researching, planning and printing can keep the cost to homeschool down to time spent and printer ink.

Even a well organized school budget runs into problems. I have blown the homeschool budget three months into the school year and was faced with buying a very expensive math program or hiring a tutor. In the long run, the $300 was worth it but at the time I thought I had lost my sanity.

In the early years I did a lot of planning and workbooks from Goodwill. Then factor in multiple learning styles, part-time work and high school credits and I found I needed a more structured curriculum.

Some costs to homeschool are spread out over multiple children, like Illuminations cost $125 but that is for the whole family to use. Some books are shared like Mystery of History volume IV. Then everyone at my house needs a different math curriculum and math extras that increase the cost of homeschooling.

Then the question of do you buy your literature books or borrow them from the library? Personally I buy my literature books used and the money I spend is well worth the time and effort to have a specific book in my house when it is needed.

Do you calculate paper, printer ink and other supplies into your total cost to homeschool? It tends to fall under the household budget here.

My children take weekly piano, guitar and ukulele lessons. I keep a separate line budget for music lessons. I know some families have separate categories for sports and art classes. I think I just forgot to add “Driver’s Ed” to the total cost amount this year.

I have mentioned all of these details so we can compare homeschool budgets knowing exactly what is included in the dollar amount. The following list just includes the price of school books. My time teaching or other supplies are not included because then this would turn into a priceless comparison.

The cost to homeschool my children:

5th grade son:

  • Illuminations Year 6, (free considered a work bonus)
  • Literature books, (I spent $45 to buy used copies, divide by 2, equals $22.50)
  • Mystery of History volume 4, (free considered a work bonus)
  • Life of Fred Math, (use 3 volumes a year, $16 each,bought new, equals $48)
  • Spelling-U-See, ($44 bought new)
  • Christian Kids Explore Physics (free considered a work bonus)
  • Apologia Who is God (free,received at blogging conference, did purchase workbooks for $16)

Total Spent:$130.50

8th grade son:

Total Spent: $57.50

11th grade daughter:

Total Spent: $354.00

Grand Total Spent: $542.00

Homeschoolingcost

This post may contain AFFILIATE LINKS. Clicking through these links help to support the costs involved in running this blog and sometimes can help with other expenses. You can find my full disclosure under the DISCLOSURE TAB. Thanks!

Comments

  1. Tonya says:

    What you spend looks very similar to what we spend, though we spend quite a bit more on math (though Life of Fred is excellent!) because we found something that works very well for our children and think that is worth the added cost.

    We rarely buy readers new, but I’ve found that many popular homeschool curriculums like Apologia sell used at almost the cost of new, so I don’t mind buying new and then selling it if we won’t use it again. For example, this past spring, I sold our last year’s curriculum and ordered new almost everything we need for next year, and only had to make up the difference of $3. Was very happy about that! 🙂

    Two years ago, we switched from private schooling to homeschooling. The savings of homeschooling compared to the costs of private schooling has pretty much added a second “income” to our family. Plus, our children are blossoming under homeschooling and learning way more than they ever did sitting in a desk 6 hours a day. Those benefits alone are priceless!

  2. Angela says:

    What Literature books do you use?

    • Stacey Lane says:

      Our literature book are from the Illuminations program.

Speak Your Mind

*