5 Things This Thrifty Mom Will Spend Money On

This post may contain AFFILIATE LINKS. Clicking through these links help to support the costs involved in running this blog and sometimes can help with other expenses. You can find my full disclosure under the DISCLOSURE TAB. Thanks!

5 Things I will Spend Money On

5 things this tightwad thrifty mom will spend money on.

Did you catch my post on 10 Signs You Are Visiting a Tightwad’s House? It seems the word tightwad still has a negative connotation and thrifty is the better word choice. I was first exposed to living thrifty by reading “The Tightwad Gazette” and since then the word tightwad has grown on me over the years.

Tell me one thing you gladly spend money on? Does anything on my list show up on yours?

Frozen Vegetables vs. Canned Vegetables

Personally, I don’t like mushy vegetables. I really like my veggies a little crunchy so canned just don’t work for me. I don’t even calculate the price difference anymore. Who thinks frozen vegetables are a luxury? I know I am thankful to be able to buy them.

Towels Hung on the Line vs. Towels from the Dryer

Considering towels hung on the line can almost stand up by themselves, it just doesn’t lend itself to that lovely softness from the dryer. Now, in the hottest days of July, I will hang the towels on the line, just can’t overwhelm our old air conditioner too much. The one thing I love about winter, my towels hot from the dryer.

Good Running Shoes vs. Generic Shoes

I am not an avid runner, but I do try to keep up with some exercising. Generic shoes only set myself up for shin splints. Running with shin splints is painful. Yes, a great pair of running shoes can cost $100 and up, but calculate the cost of increased medical bills… which is cheaper?

Cup of Coffee at a Coffee Shop vs. Coffee at Home

or

Keurig Coffee at Home vs. Generic Coffee

Yeah, I love my coffee. I drink 2 cups a day. This is a category that you can play with the price and perception of those numbers. Well my Keurig coffee at home is cheaper then coffee from a local coffee shop. My K-cups cost me .50 cents each. My favorite date is to the coffee shop, which makes the $4 dollar drink a cheap date with my husband. I could drink generic coffee and save a few dollars but I would gladly skip cable or hang my clothes on the line to keep this envelope fully funded.

Buying homeschool books: New vs. Used

I do buy and sell used schoolbooks, but only if the copyright allows it. Working in the book industry allows me a chance to personally know authors and publishers. Most of them I know are working hard to support the homeschool community and their families. If I can buy new, then I do. I want to support those on the front lines who are developing new books. In this day of technology it’s so easy to “share” and unless you understand and know the copyright…you might be stealing when you do share. I firmly believe that if God has called me to homeschool, he will provide our needs to achieve it.

This post may contain AFFILIATE LINKS. Clicking through these links help to support the costs involved in running this blog and sometimes can help with other expenses. You can find my full disclosure under the DISCLOSURE TAB. Thanks!

Comments

  1. REAL Food and CLEAN Water (no, not the water out of bottles or your faucet) I’m talking reverse osmosis water in your home… there’…… I ‘came clean’

  2. Yep! I agree with you on those. I do like our home canned veggies though. And we prefer organic coffee, which isn’t the frugal option. 🙂

  3. great post 🙂 I think you found your niche (going off of a post you did awhile back). btw, I totally agree with all of those things.

Speak Your Mind

*